Artykuły

Ruch Rozwijający w codziennej zabawie

11 lutego 2015

Z Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne zetknęłam się ponad 10 lat temu, kiedy jeszcze jako studentka zapisałam się na szkolenie z tej metody. Od tej pory zaczęła się moja miłość i ukierunkowanie na to, że w terapii pedagogicznej ruch pełni bardzo ważną rolę i bez jego udziału nie osiągniemy zamierzonych celów. Wspaniałe ćwiczenia na to, żeby pobudzić dziecko, uspokoić, albo odpowiedzieć na potrzebę sensoryczną u dziecka w trakcie terapii to właśnie cała „Sherborne”.

Czym jest tam metoda? Ktoś powie, że przecież to zwykłe zabawy, w które bawiliśmy się my, nasi rodzice, dziadkowie. Zgadza się, ktoś zebrał te wszystkie zwykłe – niezwykłe zabawy, potwierdził ich pedagogiczny cel i sens i wskazał jak je wykorzystywać, by uzyskać zamierzone przez nas cele. Ten ktoś to właśnie Weronika Sherborne.

Jakie cele? Przede wszystkim poznanie siebie, własnego ciała, jego możliwości i ograniczeń; nabranie poczucia pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu, w kontakcie z innymi ludźmi. Dodatkowo umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi i współpraca. Co najważniejsze podczas tych zabaw tworzy się coś niezwykłego: otwartość i więź między ludźmi. Uczymy się pokonywać granice, zbliżać się do innych i nawiązywać z nimi bardzo pozytywną relację. Co więcej ćwiczymy koordynację ruchową, siłę, dzieci otrzymują porcję wrażeń zmysłowych: przedsionkowych, proprioceptywnych i dotykowych, których bardzo często potrzebują, których szukają…

Jak wykorzystać tę metodę w codziennej zabawie? Rodziców często zachęcam do wspólnych zabaw tego typu. Dla maluszków nazywam to czasem „wariacjami” lub „szaleństwami z tatusiem/mamusią”. Jeszcze lepiej kiedy możemy robić to całą rodziną. Możemy rozpocząć od książki, wertować kartki wspólnie i wybierać zabawy, które wydają się ciekawe, których chcemy spróbować. Pamiętamy o bezpieczeństwie (materac, poduszki, koc, druga osoba jako asekuracja). Nie zapominamy również, że na koniec należy wyciszyć dziecko zabawami relaksacyjnymi.

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne - spychaczMetoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne - paczka

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Zabawa w domki. Zabawa w mostki.Co mogą dać dziecku zajęcia prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne?

Autor artykułu i plakatu: Terapis Wspomaganie Rozwoju Dziecka, www.terapis.pl

Bibliografia: M. Bogdanowicz, D. Okrzesik, Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Gdańsk 2012.

®2015 Terapis.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.